Warsztaty/ Workshops

Warsztaty Gitarowe w Śródmiejskim Ośrodku Kultury w Krakowie

 

Marzec 2017 – Czerwiec 2017

 

Indywidualne Warsztaty Gitarowe dla początkujących i średnio-zaawansowanych

 

Kurs obejmuje 16 spotkań (1 godzina zegarowa w tygodniu)

 

Prowadzący: Maciej Wnękowicz

 

Start: 27, 28 II, 2, 3 III (zajęcia odbywać się będą w poniedziałki i wtorki między godziną 10:00 a 21:00, w czwartki i piątki między godziną 10:00 a 18:00)

 

Koszt: 500 zł

 

Zapisy:

 

 

 

Płatność w kasie Śródmiejskiego Ośrodka Kultury (od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 16:00, w środy: 8:00 – 17:30) lub na konto : nr rachunku: 62 1240 4722 1111 0000 4859 2846

 

 

Warunkiem uczestnictwa w warsztatach jest posiadanie własnego instrumentu (gitara klasyczna, akustyczna bądź elektryczna). Nie określamy górnej granicy wieku.

 

 

Ofertę Warsztatów Gitarowych kierujemy do tych z Was, którzy rozpoczynają swoją przygodę z gitarą jak i do średnio-zaawansowanych gitarzystów, którzy pragną pogłębić swoją wiedzę, poszerzyć umiejętności.

 

 

Program kursu dopasowany jest do stopnia zaawansowania i umiejętności uczestników.

 

Zajęcia prowadzone są dwutorowo i dzielą się na tzw. część teoretyczno-nutową i praktyczno-rozrywkową.

 

 

Podstawy teorii muzyki i zapisu nutowego poznajemy w oparciu o fantastyczne podręczniki pani Tatiany Stacha „Gitara Pierwsza Klasa” i „Gitara Extra Klasa” oraz „elementarze” wybitnego wirtuoza gitary Christophera Parkeninga. Przy omawianiu poszczególnych zagadnień korzystać będziemy z dzieł czołowych kompozytorów gitarowych tworzących od renesansu do dziś, jak i z niezliczonych transkrypcji popularnych utworów „klasycznych” na gitarę.

 

Część praktyczno-rozrywkowa opiera się o poznawanie poszczególnych stylów obecnych we współczesnej muzyce rozrywkowej. W tej części zajęć pracować będziemy na wybranych (wspólnie przez nauczyciela i ucznia) utworach z repertuaru wykonawców popowych, bluesowych, rockowych, metalowych, biesiadnych etc. W oparciu o piosenki i utwory „znane i lubiane” nauczymy się wielu ciekawych technik i gitarowych trików przydatnych przy akompaniowaniu na gitarze. Młodzi adepci gitary elektrycznej wprowadzeni zostaną w świat prawdziwie mocnych gitarowych riffów i „miażdżących” solówek przez Kirka Hammetta z zespołu Metallica, Jimiego Page’a z Led Zeppelin, Slasha z Guns & Roses i wielu, wielu innych. W przyswajaniu trudnych solowych technik pomogą nam szkoły wybitnych wirtuozów „wiosła” Johna Petrucciego, Joe Satrianiego, Steve Vai’a itp.

 

Zapoznanie się z tzw. „fingerstyle” to propozycja dla gitarzystów klasycznych i akustycznych na średnim poziomie zaawansowania. Ciekawe połączenia harmonii z melodią w prostych utworach popowych jak i bardziej skomplikowanych standardach muzyki jazzowej, tangach i sambach południowoamerykańskich wprowadzi Nas na wyżyny gitarowego kunsztu i pozwoli zbudować interesujący repertuar koncertowy.

 

Zwieńczeniem czteromiesięcznego kursu gry na gitarze jest koncert finałowy, który odbywa się na recitalowej scenie Śródmiejskiego Ośrodka Kultury. W trakcie przygotowań do koncertu prowadzący częstokroć łączy gitarzystów w grupy tworząc duety, tria, kwartety gitarowe. Do udziału w koncercie zaprasza nauczyciel (zdarza się, że uczeń po pierwszym semestrze nie jest dostatecznie przygotowany). Udział w koncercie jest dobrowolny.

 

W trakcie trwania Warsztatów Gitarowych Wiosna – Lato 2016 została zawiązana „Grupa Gitarowa” złożona z uczniów grających hard-rockową i metalową „muzę” na gitarach elektrycznych. Od kilku miesięcy spotykamy się by grać „kawałki” Metalliki, Black Sabbath, Iron Maiden aranżując je wspólnie i wprowadzając wiele ciekawych rozwiązań w oparciu o wiedzę i umiejętności nabyte na lekcjach. Grupa Gitarowa prowadzona przez Macieja Wnękowicz wystąpiła na Placu Wolnica w Krakowie podczas obchodów Dni Dzielnicy I 17 września 2016..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Advertisements